Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

27.7.2017

BÜYÜK MAKİNE BÜYÜK KOVA DAHA ÇOK İŞ

BÜYÜK MAKİNE BÜYÜK KOVA DAHA ÇOK İŞ

Tarım ürünleri ticareti yapan Kaya Tarım, üretim kapasitesini artırmak adına, çalışmalarında iş makinesi kullanmaya 6 yıl önce başladı. İş gücü maliyetini düşürüp üretim kapasitesini artıran firma, şimdi bunu bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Ascendum Makina tarafından Türkiye pazarına sunulan SDLG L948 loder satın alan ve bu makineye Ceytech üretimi 4 m3 ton kapasiteli yüksek devirmeli kova takan firma, sezonda daha hızlı çalışma yapmanın peşinde . 

 

İş makineleri kullanım alanı giderek genişleyen bir sektör olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda inşaat ve altyapı projeleri haricinde, tarım sektöründe de yoğun şekilde kullanılmaya başlanan iş makineleri bu alanda da hızlı ve verimli çalışmayı yakalamak için kullanılıyor. Tarsus’da tarım ürünleri ticareti yapan Kaya Tarım özellikle sezonda taleplere hızlı şekilde cevap verebilmek adına Ascendum Makina’nın Türkiye temsilcisi olduğu SDLG marka lastik tekerli yükleyici satın aldı. Özellikle hasat döneminde makinelerin iş yükünü ciddi şekilde azalttığını dile getiren Kaya Tarım danışmanı Murat Kaya, “Bizim işlerimizde Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında oldukça yoğun bir çalışma olur. Bu aylar, Çukurova’da buğday ve mısır hasat dönemidir. Hasattan sonra çiftçiler mahsüllerini depolama ve istifleme için getirirler. Böylece hem boşaltma hem de yükleme çalışmaları yaparız” dedi. Yıllık tahmini 170 bin ton civarında bir kapasite ile çalıştıklarını dile getiren Kaya, bu ürünlerin nakliye aşamasındaki tüm sürecinde lastikli yükleyiciden faydalandıklarını kaydetti. 

 

4 m3 özel imalat kova ve SDLG L948

İş makinelerinin iş gücünü azaltma ve zamanı efektif kullanma noktalarında önemli bir artı sağladığının bilgisini veren Kaya, iş makinelerinin olmaması durumunda bahsettikleri kapasitelere ulaşmanın imkansız olduğunu söyledi. İşlerin yoğun olduğu dönemde nakliyenin zamana karşı yürütülen bir yarış içinde olduğunu ifade eden Kaya, “Sezonda nakliyeciyi burada 3 saat bekletemeyiz. En kısa sürede malzemeyi yükleyip göndermemiz gerekir. Aksi halde nakliyeci başka bir işe yönelir” ifadelerini kullandı. Zaman, kolaylık, işletme maliyetlerini düşürme noktasında iş makinelerinin ciddi bir önemi olduğunu dile getiren Kaya, yaklaşık 6 yılı aşkın bir süredir çalışmalarında iş makinelerinden faydalandıklarını bildirdi. İş makinesi kullanmaya ilk olarak telehandler ile başladıklarını belirten Kaya, yaklaşık 5 yıl telehandler kullandıklarını, makinenin kapasitesinin yetersiz kalması ve sezonda arıza vermesinin ardından Ascendum Makina’nın bölge bayisi olan Ceylan Grup’tan SDLG L948 loder ve bu makineye uyumlu Ceytech üretimi kovayı satın aldıklarını ifade etti. SDLG L948’in en önemli artısının 4 m3 kapasiteye sahip özel üretim kovası olduğunu dile getiren Kaya, bir tane olan makinenin tesis içinde hemen her işte kullanıldığını belirtti.

 

SDLG L948 için esas sınav başlıyor

Kaya Tarım iş makineleri ile verimli çalışma noktasında ciddi bir aşama katetti. Yıllık çalışma kapasitesini iş makinesi kullanımıyla birlikte artıran firma özellikle SDLG loder ile kapasitesini bir üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyor. 2016 yılında satın aldıkları SDLG L948’in yoğun dönemde nasıl bir performans sergileyeceğini merak ettiklerini ifade eden Kaya, “Umarım beklentilerimizden çok daha iyi bir performans gösterir. Devamlılık anlamında da ciddi beklentilerimiz var. Tabi Ascendum Makina’nın markanın Türkiye temsilcisi olması nedeniyle içimiz rahat” diye konuştu. Haziran – Eylül arası döneminde makineye dair tüm ölçümleri yapacaklarını dile getiren Kaya, “Bizim için esas gösterge yoğun olarak çalıştığımız 5 aylık periyot.”dedi.

 

SDLG L948 Teknik Özellikleri

Çalışma ağırlığı 13.650 kg

Standart kova kapasitesi 2,3 m3

Kaldırma kapasitesi (nominal yük) 4.000 kg

Tam dönüşte statik devrilme yükü 8.367 kg

Maksimum koparma kuvveti 140 kN

 

Motor

Model SDLG SD60B

Tip Su soğutmalı, 4 strok, Sıralı 6 silindir, doğrudan enjeksiyon, turbo şarjlı

Nominal güç (SAE J1349) 109 kW @ 2 200 dev/dak

Maksimum tork 750 Nm


İnfografik

Tarım ürünleri ticareti ile ilgilenen Kaya Tarım, yıllık 150 bin ton civarında bir ürün hareketliliğine sahip. Özellikle Haziran – Eylül periyodunda hasat mevsiminden kaynaklı olarak ciddi olarak çalışmalar yapan firma, bu çalışmalar için Ascendum Makina’dan SDLG L948 lastikli yükleyici satın aldı.