Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

26.9.2016

SADELEŞTİRİLEREK, İHTİYACA YÖNELİK TASARLANMIŞ MAKİNELERLE HİZMET VERİYORUZ

SADELEŞTİRİLEREK, İHTİYACA YÖNELİK TASARLANMIŞ MAKİNELERLE HİZMET VERİYORUZ

“Sadeleştirilerek, ihtiyaca yönelik tasarlanmış makinelerle hizmet veriyoruz.”

 

Altyapı projelerinde, yol yapımı projelerinde, inşaat ve madencilik sektöründe kullanılan Volvo İş Makinaları’nın, Sandvik Mobil Kırma ve Eleme Üniteleri’nin, Chicago Pneumatic Kırıcı, SDLG ve SANY’nin Türkiye distribütörü olarak hizmet veren Ascendum Makina; SDLG ve SANY markaları ile ürün gamını genişletmeye devam ediyor. SDLG marka 2 yeni lastikli yükleyici modelini kısa bir süre önce ürün portföyüne ekleyen Ascendum Makina, yeni SDLG greyder modeli ile ise farklı bir pazara açılmaya hazırlanıyor.

Biz de, Ascendum Grup SDLG ve SANY Satış Müdürü Alper Kaya ile bir araya gelerek, Ascendum Makina’nın SDLG ve SANY markaları ile gerçekleştirdiği açılım üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?

1998 yılından bu yana iş makineleri sektörü içerisinde farklı şirketlerde, çeşitli pozisyonlarda görev aldım. Yaklaşık 1 buçuk yıldır ise Ascendum Makina bünyesinde yer alan SDLG ve SANY ürünlerinin Türkiye satış müdürlüğünü yürütüyorum.

 

SANY ve SDLG markasıyla müşterilerinize sunduğunuz ürünler nelerdir?

SANY, kaldırma ekipmanları ile üretim ve proses endüstrileri, tersaneler, limanlar ve terminaller dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesinde hizmet veriyor. SANY markasında bizim sorumlu olduğumuz grup ise paletli vinçler. 60 tondan 650 ton aralığında sunduğumuz bir ürün. Genelde inşaat sektöründe, zemin teknolojilerinde ve büyük tonajlı ürünlerin kaldırma ve taşıma işlemlerinde özellikle kiralama şirketleri tarafından tercih ediliyor. Bunun dışında Türkiye’de son 10 yılda hızla büyüyen fore kazık makineleri pazarında Sany Fore Kazık makinaları ile yer almaya başladık. Önümüzdeki dönemde bu konudaki yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz.

40 yıllık tecrübeye sahip SDLG firması ise ekskavatörlerinden, lastikli yükleyicilerine; yol ekipmanlarından, küçük iş makinelerine kadar sahip olduğu geniş ürün gamıyla müşterilerine farklı çözümler sunuyor. 2015 yılında SDLG’nin Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Ascendum Makina, ilk olarak markanın 18 ton sınıfında  LG958L lastikli yükleyici modelini Türkiye pazarına tanıttı.  Bu sene toplam 3 farklı yükleyici ve 2 farklı Greyder modeli ile pazarda yer alacak.

“SDLG ve SANY ile müşterilerimize yeterli olanı satıyoruz”

 

SDLG ve SANY’nin kullanıcılara sağladığı avantajlar neledir?

Premium markalar, teknolojik gelişmişlik konusunda birbirleri ile yarışıyorlar. Teknoloji, verimli kullanılması durumunda faydalanılabilecek bir hizmet. Ancak diğer yandan bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde müşteriler, satın aldıkları makinelere ait teknolojilerin yüzde 30’unu kullanmıyor veya kullanamıyorlar. Aynı zamanda makinenin sahip olduğu teknolojinin geliştirilmesi, o ürünün daha detaylı hale gelmesi anlamını taşıyor. Dolayısıyla herhangi bir arıza durumunda bakım onarım maliyetleri yükseliyor.

SDLG ve SANY, müşteriye işini görebileceği bir makine sağlamayı yeterli gören bir anlayışa sahip. Makinelerini müşterilerin kullanamayacağı teknolojilerle donatarak, fiyatları yükseltmiyorlar. Dolayısıyla biz de sadeleştirilerek, ihtiyaca yönelik tasarlanmış makinelerle hizmet veriyoruz. Aslında SDLG ve SANY ile müşterilerimize yeterli olanı satıyoruz.

 

“Satış yaptığımız hiçbir müşteri memnuniyetsizlik yaşamadı.”

 

Ürünlerinizin kalitesi konusunda neler söylersiniz?

Fiyat olarak makinelerimizi premium markalardan daha uygun fiyatlara satıyoruz. Ancak bu durum, daha kalitesiz ürünlerle hizmet verdiğimiz ya da makinelerimizin verimli çalışamayacağı anlamına gelmiyor. Aksine daha kolay bakım ve onarım yapılabilecek ürünleri pazara sunmaya çalışıyoruz.

SANY ve SDLG, Çin menşeili ürünler, bir ülkede Çin ürünlerine olan algı, daha önce yaşanan tecrübelerle oluşuyor. Zamanında pek çok yerli ithalatçı Çin’e giderek bir takım ürünleri ülkesine taşımış. İthalatçılar ürünlerin kalitesini değil fiyatını baz alarak ürün seçmişler. Bizim ülkemizde de ithalatçılarımızın oluşturduğu olumsuz bir Çin malı algısı var. Oysa Çin, güçlü bir üretici. Fiyat avantajlı ürünlerin yanı sıra son teknolojiye sahip ürünler de üretiyorlar. Örneğin; şu an cebimizde taşıdığımız son teknoloji cep telefonları Çin’de üretiliyor. Çin menşeli firmalar Türkiye’de nükleer enerji santralleri, hızlı tren projeleri ile yer almaya çalışıyorlar.

 

Makinelerinizi tercih eden müşterilerden aldığınız geri dönüşler nasıl?

Türkiye’de motor çalışma saati 4 bini geçen makinelerimiz var şu anda. Bu durum makinelerimizin oldukça dayanıklı olduğunun bir göstergesi. 1 sene içerisinde satış yaptığımız hiçbir müşteri memnuniyetsizlik yaşamadı. Ürünlerimizin taahhüt ettiğimiz kaliteyi yakalayabiliyor olması doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

 

“3 lastikli yükleyici çeşidi ile Türkiye pazarında rekabet ediyor olacağız.”

 

Ürün gamınıza eklediğiniz yeni SDLG lastikli yükleyicilerinizden bahsedebilir misiniz?

2015 Mayıs ayında SDLG LG958L lastikli yükleyici ithalatına başlamıştık. Çin’de alışkanlıkları gereği lastikli yükleyici, diğer ürün gruplarına göre çok daha yüksek adetlerde üretiliyor ve satılıyor. Ürünün yüksek adetlerde üretiliyor olması, üreticilerin o üretim alanındaki deneyimlerinin fazla olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle öncelikli olarak lastikli yükleyici ithal etmeye karar verdik. Önceliğimiz 18 ton sınıfı yükleyiciler oldu. Çünkü Türkiye’deki ortalama 1.000 adetlik lastikli yükleyici pazarının yaklaşık yüzde 30’u 18 tonluk yükleyicilerden oluşuyor. 18 tonluk yükleyicimizin yanına son olarak L948 model 14 ton sınıfı ve L968F model 20 ton sınıfı yükleyici ekledik. Bundan sonrasında 3 lastikli yükleyici çeşidi ile Türkiye pazarında rekabet ediyor olacağız.

 

“Yeni greyder ürünümüz ile önemli bir pazar payı elde etmemiz uzun zaman almayacak.”

 

SDLG marka yeni greyder ürününüz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye pazarına sunduğumuz ilk SDLG greyder modeli olan G9190’nın çalışma ağırlığı 15,5 tondur. Bu sene içinde 17 tonluk bir model daha getireceğiz. Ürün, SDLG markası altında çok yeni bir ürün gibi görülmesine rağmen inceleyen herkesin söyleyebileceği gibi aslında dizayn olarak çok farklı bir makine değil. Ön bıçak, ön aks, şase vs. gibi komponentlerin dizaynı Volvo’da kullanılan sistemin birebir aynısı. Makinede Almanya’da SDLG adına üretilen Deutz motorlar, şanzıman olarak ise ZF tercih edilmiş.

Ürünle ilgili olumlu tepkiler almaya başladık. Şuna inanıyoruz ki; yeni greyder ürünümüz ile önemli bir pazar payı elde etmemiz uzun zaman almayacak.