Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

10.10.2016

KİRALAMANIN İŞ HACMİMİZDEKİ PAYI ARTACAK

KİRALAMANIN İŞ HACMİMİZDEKİ PAYI ARTACAK
“Ascendum Makina ’ nın distribütörü olduğu bütün ürünleri kiralamaya sunuyoruz. Bunların içinde Volvo iş makineleri, Sandvik mobil kırıcı ve elekler, Sany paletli vinçler, SDLG yükleyici ve greyderler, Terex kazıcı yükleyiciler gibi alanında ön plana çıkan kaliteli markalar var.” Arda Özyörük / Ascendum Makina İkinci El ve Kiralama Müdürü
 
Ascendum Makina’nın kiralamaya bakış açısı nasıl? 
Oldukça olumlu bir bakış açımız var. Özellikle büyük projelerde ve süreli işlerde kiralamanın artık daha fazla tercih edilmeye başlandığını görüyoruz. Filoların büyümesi ve kira bedellerinin azalması ile birlikte kiralayacak olan firmalar için daha da avantajlı hale geldi. İş makineleri yüksek maliyetli araçlar olduğu için faaliyetlerimize başladığımızdan beri dikkatli ve kontrollü bir şekilde ilerlemeye gayret gösterdik. Çünkü hem makine ekipman yatırımı hem de aldığınız riskler yüksek seviyelerde. Kiralama operasyonlarımızda büyük projelere ve maden ocaklarına ağırlık veriyoruz. Özellikle mermer sektörü, Volvo markamız ile domine ettiğimiz bir sektör. Hâkimiyetiniz ne kadar kuvvetliyse tecrübe de beraberinde geliyor. Dolayısıyla makinenin süreç içinde verimli kalması konusunda rahat yönlendirme yapabiliyoruz. Mermer ocağından gelen makinelerimizde hiçbir sorun yaşamıyoruz. Çünkü süreci çok iyi yönetiyoruz. 
 
Sizce kiralama operasyonlarındaki verimliliğin kritik başlıkları nelerdir? 
Kiralamada en önemli olan unsur, makinenin size döndükten sonraki ikinci el değerini doğru hesaplamaktır. Operasyon sürecinde en ufak bir hata, tüm süreç boyunca elde ettiğiniz geliri negatife çevirebilir. Otomobil sektöründen örnek vermek gerekirse, 30 bin kilometredeki biri iyi, biri kötü kullanılmış 2 araç arasında ciddi bir fiyat farkı olmaz. İş makinelerinde ise bu çok değişkendir. 
 
Bunun üstesinden nasıl geliyorsunuz? 
Burada tecrübemiz devreye giriyor. Tecrübeli olmak, işin sonundaki değerde yapacağınız hata oranını düşürüyor. Hata oranı düştüğü zaman da yaptığınız iş daha verimli oluyor. O yüzden yukarıda da bahsettiğim gibi dikkatli büyümeye özen gösteriyoruz. Ayrıca, makinelerin doğru şekilde bakım ve kullanımını teşvik ve takip etmek gerekiyor. 
 
İkinci el ve kiralamayı bir elmanın iki yarısı gibi düşünebilir miyiz? 
İkinci el ve kiralama, birbirinden bağımsız düşünülemez. Çünkü kiralamadaki sürecin iyi sonuçlanması için ikinci el makinenin iyi bir değerde satılması gerek. Bunun için doğru ikinci el bilgisine ihtiyacınız var. Böylece ikinci elde müşteriye düşük saatli ve bütün bakımlarını yaptığınız makineyi satmak gibi bir güç elde ediyorsunuz. Müşteriye sunduğunuz hizmet açısından bakıldığı zaman kiralamanın en büyük alternatifi, uygun kondisyonla sunulan ikinci el makinedir. Müşteri, 2 seneye kadar olan projelerde kiralamayla ikinci el arasında tercih yapabilir. Elimizde 2 alternatif olduğu için müşterinin gereksinimleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Hem müşterilerimiz hem de kendimiz açısında en uygun alternatifleri geliştirerek onlara çözüm sunuyoruz.
 
Parkınızın yaş durumu nasıl? 
2 yıl 6.000 saat öngörümüz var fakat bir makine kiradan geldikten sonra talep olması halinde makineyi satabiliyor, yerine yeni makine ekleyebiliyoruz. Hedefimiz, hiçbir makineyi 3 günden fazla yatırmamak. Bu tarz sorunlar için de parkımızı genç tutuyoruz. Minimum kiralama süremiz sıfır makineyse 6 ay, parkımızda mevcutsa 1 ay için de kiralama yapabiliyoruz. 
 
Kiralama sektöründeki hedefleriniz neler? 
Müşteriler artık kiralamanın finansal avantajlarının farkında. Kira bedellerini gider gösterip amortisman riski taşımıyorlar. Amortisman yükü firmalar üzerinde çok önemli bir yük olmaya başladı. Muhasebesel rakamlara hâkim olan firmalar kiralamayla birlikte bilançolarını hafifletiyor. Onun dışında müşteriler, makineyle operatör dışında hiç ilgilenmiyor. Care Track uydu takip sistemi, filo yönetimi açısından birçok bilgiyi sunuyor. Şu an kontrollü bir büyümeyle sürece devam ediyoruz. 2017’de daha farklı bir noktada olacağız. Kiralamanın iş hacmimizdeki payı artacak. Çünkü elimizde çok fazla proje var. Birçok makinenin çalıştığı büyük projeleri hiçbir zaman bırakmayacağız. Büyük hafriyat projelerinde, maden ocaklarında, TANAP gibi projelerde varlığımızı sürdürmek istiyoruz. 
 
Müşterilere hangi ürünlerinizi sunuyorsunuz? 
Ascendum Makina’nın distribütörü olduğu bütün ürünleri kiralamaya sunuyoruz. Bunların içinde Volvo iş makineleri, Sandvik mobil kırıcı ve elekler, Sany paletli vinçler, SDLG yükleyici ve greyderler, Terex kazıcı yükleyiciler gibi alanında ön plana çıkan kaliteli markalar var. 
 
Müşteriler neden Ascendum Makina’dan kiralama yapmalı? 
Makine satışındaki argümanlarımız, kiralama için de aynen geçerli. Makinelerin kalitesi ve yakıt değerlerini pazar zaten biliyor. Mümessili olduğumuz ürünlerin hepsi aynı kaliteye sahip. Bir diğer unsur olarak hizmet kalitesini sayabiliriz. Bir anda 500 makine de verebilirsiniz ama arkasındaki desteği sağlayamazsanız kalite düşer. Bunu yapmamak için büyümeyi kaliteyi bozmayacak şekilde ayarlıyoruz. Kiralama departmanı olarak kendi teknik ekibimiz var. Saha ve atölye ekspertizlerini, makinelerin yenilenip satışa hazır hale getirilmesini, sattıktan sonra garanti verdiğimiz makinelerin hizmetlerini bu ekip organize ediyor. Yedek parça konusunda da güçlü olduğumuz için müşterilerimizi mağdur etmiyoruz.