Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

25.10.2016

SANY, ASCENDUM MAKİNA İLE FORE KAZIK PAZARINDA

SANY, ASCENDUM MAKİNA İLE FORE KAZIK PAZARINDA
Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da yüksek katlı bina yapımının yaygınlaşmasıyla birlikte zemin çalışmalarına verilen önemde biraz daha arttı. İstanbul’da yoğun şekilde çalışmalar gerçekleştiren zemin firmaları bir yanda da artan talebe cevap verebilmek için makine alımına devam ediyor. Bu alanda geniş ve son derece hareketli bir pazarın olduğunu ifade eden Ascendum Makina Sany Satış Danışmanı Ali Çeliker, Sany olarak bu hareketli pazardan pay almaya çalışacaklarını söyledi. İlk makinesi geçtiğimiz haftalarda Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yollarının viyadük ayaklarını yapan Arkatek Zemin’e teslim ettiklerini ifade eden Çeliker, firmanın Türkiye’ye getirilen ilk SR280 R-2 modelini satın aldığını söyledi. Orta büyüklükte olan makinenin Sany’nin Türkiye pazarına uyarladığı ilk model olduğunu dile getiren Çeliker, yakın zaman içinde bu seriden birkaç makinenin daha getireleceğini bildirdi. 
 
Çin hükümeti destekliyor 
Sany, başta Çin olmak üzere, Rusya, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerde fore kazık alanında pazar lideri konumunda. Ascendum Makina olarak şimdiye kadar Sany firması ile fore kazık pazarına girmelerine yönelik görüşmeler yaptıklarını söyleyen Çeliker, ancak 2016 yılında bunu gerçekleştirebildiklerini söyledi. Sany’nin marka olarak yurtdışına açılmaya yönelik çalışmalar yaptığını ve bu durumun sonucu olarak çeşitli yatırımlar yaptıklarını belirten Çeliker, Çin hükümetinin de bu anlamda Sany’e destek verdiğini kaydetti. 
 
Kalite ön planda 
Fore kazık sektörünün hareketli ve kısa sürelerin geçerli olduğu bir alan olduğunu bu nedenle de makine tedarikçisi olan markaların stoklu çalışmalarının kendileri adına avantaj sağlıyor.
 
 Ascendum Makina olarak bu politika ile hareket edeceklerini söyleyen Çeliker, parklarında sürekli fazladan makine bulunduracaklarını belirtti. Sany’nin fore kazık makinesi üretimi konusunda kaliteyi ön planda tutarak hareket ettiğini ifade eden Çeliker, her firma kendi kelisini yapamıyor.  Sany ise robotik kaynaklar ile bunu kendi üretiyor. Türkiye pazarına uygun çeşitli makineler üretilmesi içinde taleplerde bulunduk. Bazı modifikasyonlar istedik. Mesela, Uzakdoğu’da kullanıcılar piston baskılı halatlar istiyorlar. Ama Türkiye’ye gönderilecek makineler için halat baskılı olarak gönderiliyor. Hidrolik sistemde Rexroth ve Bravine kullanılıyor.” 
 
Dünyanın en büyük iş makinesi üreticilerinden biri olan Sany, Ascendum Makina ile yaptığı iş birliği neticesinde Türkiye pazarına dahil oluyor. Paletli vinç modelleri ile bu alana yönelik pazara giriş yapan firma şimdilerde fore kazık pazarına da girdi. Ascendum Makina ilk Sany fore kazık makinesini Arkatek Zemin’e teslim etti.
 
“Paletli vinç talebi de yüksek” 
Zemin firmalarının sadece fore kazık makinesi değil, 60 ila 90 ton arasındaki paletli vinçlere de ilgi gösterdiklerini ifade eden Çeliker, firmaların bazı projelerde bu makinelere ihtiyaç duyduklarını bu nedenle paletli vinçleri de makine parklarına eklediklerini söyledi. Sany’nin bu alandaki çalışmalarına 7-8 yıl önce başladığını ve pazarda bilinen markalar arasında yer aldığını dile getiren Çeliker, makinelerin taşıma anlamında ciddi kolaylıklar sunduğunu söyledi. Çeliker sözlerine şöyle devam etti: “Bizim makinelerimiz transport anlamında da ciddi kolaylıklar sağlayabiliyor. Palet genişliği ve uzunluğu fazla olan makinelerimizi söküp, paleti kapadığımızda sorun yaşamadan lowbed ile taşıyabiliyoruz. Çünkü zemin firmaları uzun süreli olarak bir alanda çalışmıyorlar. Maksimum 4 aylık çalışmadan sonra makineyi alıp başka bir şantiyeye taşıyorlar. Bu nedenle de zemin firmaları taşıması zor olan bir makineyi tercih etmeyeceklerdir. Zaten bu konuda uzmanlaşırsanız bir makineyi bir günde kurup çalışmaya hazır hale getirebilirsiniz.”
 
Sany 280 R-II modelinin teknik özellikleri 
Toplam Yükseklik: 22,300 mm 
Çalışma Ağırlığı: 78,000kg 
Max. Kazık Çapı: 2,500 mm 
Max. Tork: 280k N.m 
Dönüş Hızı: 6.9-23rpm 
Sıkıştırma Gücü: 210 kN 
Sıkıştırma Sistemi – Vuruş: 5000 mm 
Ana Vinç – Hat Çekme: (1st layer) 300 kN 
Ana Vinç – Halat çapı: 36 mm 
Ana Vinç - max. Hat Hızı: 65 m/min 
Yardımcı Vinç – Hat Çekme: (1st layer) 90 kN 
Yardımcı Vinç – Halat Çapı: 24 mm 
Yardımcı Vinç - max. Hat Hızı: 70 m/min 
İleri Direk Eğimi: 5 
Yanal Direk Eğimi: ±6 
Şasi Modeli: CAT336D 
Şasi Uzunluğu: 7715 mm 
Palet Ayağı Genişliği: 800 mm 
Salıncak Yarıçapı (Arka): 5060/4780 mm 
Taşıma Genişliği: 3000 mm 
Taşıma Uzunluğu: 3600 mm 
Motor: CAT C9HHP 
Motor Gücü: 261 (350) kW (HP) @1800 rpm 
Emisyon Değerleri: EU stage III/EPA Tier 3