Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

30.11.2016

SDLG LASTİKLİ YÜKLEYİCİLER, LİMANLARDA DA BOY GÖSTERİYOR

SDLG LASTİKLİ YÜKLEYİCİLER, LİMANLARDA DA BOY GÖSTERİYOR
Kocaman Denizcilik, Türkiye’nin birçok noktasında liman işletmeciliği, tahmil-tahliye, depolama ve taşımacılık hizmetleri veriyor. Firma, TÜPRAŞ’ın Dilovası’ndaki tesislerinde üretilen petrokokun üretim safhasında süzülen en son malzemesinin stoklanması, taşınması ve gemiye yüklenmesi işlemlerinde Ascendum Makina’nın Türkiye pazarına sunduğu SDLG LG958L lastikli yükleyiciyi kullanıyor.
 
Kocaman Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Ferzande Kocaman, SDLG’nin liman sektöründeki kullanım avantajlarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.
 
Hangi limanlarda hizmet veriyorsunuz?
TÜPRAŞ’ın Dilovası tesisiyle birlikte Tekirdağ Türkiye Denizcilik İşletmeleri tesislerinde gemilerin yükleme, boşaltma, tahliye işlemlerini yapıyoruz. Akçansa’nın Ambarlı’daki iskelesinde de aynı şekilde çalışıyoruz. 10 yıl boyunca büyük firmalara partnerlik yaparak tecrübelerimiz arttı.
 
Türkiye’nin önde gelen firmaları Neden Kocaman Denizcilik’i tercih ediyor?
Kocaman Denizcilik’i bugüne kadar sadece para kazanma amacıyla yönetmedik. Her zaman yatırım yaptık. Makine çeşitliliğine önem verdik. Çalıştığımız firmalar kaliteyi artırdıkça biz de onlarla birlikte artırdık. Gece-gündüz işimizin başındayız ve yönetici kadromuz çok tecrübeli. 
 
Bünyemizde 1 A sınıfı ve 6 C sınıfı iş güvenliği uzmanımız bulunuyor. Limanlarda firmaların birçoğu A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulundurmaz. Dümenin başında sürekli bir arkadaşımız var, aynı zamanda çevre mühendisi. Hem çevre mühendisi hem de A sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğu için bizden bağımsız çalışıyor, kanun ne ise onu uyguluyor. 
 
Müşterilerinizin sizden beklentileri neler?
En hızlı şekilde, en düşük maliyetle, en kaliteli hizmeti alabilmek herkesin hedefidir. Buna ayak uydurmak zorundayız. Makine saatte 1 litre az yakıyorsa bunu önemsememek olmaz. 1.000 saatte 1.000 litre demektir.
 
Makine parkınızda ne gibi makine ekipmanlar bulunuyor?
SDLG LG958L lastikli yükleyici dışında çeşitli markalarda 3 tondan 100 tona kadar liman vinci, 7 adet endüstriyel ekskavatör, 20 adet lastikli yükleyici, 7 adet tır, 3 tondan 32 tona kadar forklift, mini yükleyici, liman traktörü ve reach stackerlarla birlikte yaklaşık 70 adet motorlu makine ekipmanımız var. Müşterilerin ihtiyacına göre makine sunup çözümler sağlıyoruz. Çeşitlilik, bu tür avantajları beraberinde getiriyor. Makineler maliyet çıkarmaya başladığı zaman yenileme yoluna gidiyoruz.
 
SDLG almaya nasıl karar verdiniz?
Ascendum Makina yetkilileri, çalışma koşullarımız çerçevesinde SDLG’yi tavsiye ettiler. Burada bir taş ocağı şartlarında çalışmıyoruz. Çalıştığımız entegre tesisler şehir içinde konumlanmış durumda. Bu sebeple, yakıt tasarrufuna ve servis ağının genişliğine daha çok önem veriyoruz. Ascendum Makina’nın yaygın servis ağı ve tecrübeli personeliyle makinenin arkasında durması sayesinde SDLG’de karar kıldık. Ascendum Makina, lastikli yükleyici segmentine hâkim bir firma. Dolayısıyla kaliteli bir servis ağı var. Makinenin maliyet anlamında uygun olması da bu sektördeki bir işletmeci için cazip sayılabilecek nedenlerden biri. LG958L, tam olarak bizim yapımıza hitap ediyor.
 
Makineyle ilgili izlenimlerinizi paylaşır mısınız?
Şantiyeye ineli 1 ayı geçti. Operatör arkadaşlar, yeni ve konforlu olmasından dolayı makineyi kullanmak için tabiri yerindeyse yarışıyorlar. Diğer makinelerden daha çok çalışıyor, 1 ayda 400 saate ulaştı. Performans olarak memnunuz. 4,5 metreküplük kovasıyla 8 saatte 90 araç petrokok yüklemesi yaptı. Bu da 2.500 ton civarı malzeme anlamına geliyor. 24 saat aralıksız çalıştığında 7 bin ton kapasitede yükleme yapabilecek bir makine. Yakıt anlamında 18 ton sınıfındaki muadil makinelere göre daha ekonomik.
 
SDLG lastikli yükleyicilerini Türkiye’de kimlere tavsiye ediyorsunuz?
Bizim sektörümüzde faaliyet gösteren herkese tavsiye edebiliriz. Depolama işi yapanlar, karayollarında ve özellikle şehir merkezine yakın çalışanlar bu makinelere yoğunlaşmalı.
 
SDLG LG958L Teknik Özellikleri:
Motor: SDLG SD70B (Deutz D7)
Motor gücü: 217 hp
Max. tork: 1.065 Nm
Kova kapasitesi: 3 m³
Çalışma ağırlığı: 17.860 kg
Koparma kuvveti: 183 kN