Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

16.5.2017

SOLAKLAR HAFRİYAT'TA ASCENDUM FAKTÖRÜ SDLG'LER İŞ BAŞINDA

SOLAKLAR HAFRİYAT'TA ASCENDUM FAKTÖRÜ SDLG'LER İŞ BAŞINDA
Kromsan ve Soda Sanayi gibi bölgesinin önemli kurumlarına iş makinesi desteği veren Solaklar Hafriyat, bunun yanında piyasaya da çalışıyor. Son olarak Ascendum Makina’dan satın aldığı iki adet SDLG iş makinesinden, G9220 greyderi Toroslar Belediyesi’ne kiralayan firma, L958G loderi ise hem piyasaya yaptığı işlerde hem de Kromsan ve Soda Sanayi’nin çalışmalarında kullanıyor.
 
1977 yılında operatör olarak iş makinesi sektörüne giriş yapan Solaklar Hafriyat firma sahibi Hasan Solak, o dönemlerde Mersin piyasasında toplamda 6 adet iş makinesi bulunduğunu, bunlardan birinin de kendilerine ait 5 ortaklı makine olduğunu söyledi. Daha sonra ortakların teker teker işi bıraktığını ifade eden Solak, 1987 yılında tüm ortakların işi bıraktığını ve bu dönemden sonra tek başına çalışmaya devam ettiğini dile getirdi. 1996 yılında aile şirketi olarak Solaklar Hafriyat’ı kurduğunu belirten Solak, hala bu şekilde çalışmaya devam ettiklerini ifade etti. Makineleşme konusunda hiçbir dönemde çekingen davranmadıklarını dile getiren Solak, halihazırda 14 makinelik iş makinesi parkına sahip olduklarını bu sayının ihtiyaca göre daha da artabileceğini kaydetti.
 
14 makinelik park Mersin bölgesinde piyasaya iş yapmalarının haricinde Soda Sanayi ve Kromsan’a iş makinesi kiralaması yaptıklarını ifade eden Solak, bunların yanı sıra Toroslar Belediyesi’nin de iş makinelerinin kendileri tarafından temin edildiğini söyledi. Ayrıca Anavarza Madencilik adında bir başka firmalarının daha olduğunu belirten Solak, bu firma ile daha çok maden sektörüne yönelik olarak çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Mersin dışında herhangi bir çalışmada yer almadıklarını ifade eden Solak, kendi bölgelerinde geçmişten gelen bir bilinirliğe ve müşteri portföyüne sahip olduklarını kaydetti. Makine parklarında 18 tondan 50 tona kadar paletli ekskavatörlerin bulunduğunu ifade eden Solak, “Geçmişten gelen bir müşteri portföyümüz olmasa 14 iş makinesinden oluşan bu geniş makine parkını sadece Mersin sınırları içinde yönetemezdik.” diye konuştu.
 
“Önceki markalar Ascendum’a yaklaştırdı.” Volvo ile tanışıklıklarının 1999 yılına dayandığını belirten Solak, “1999 yılında dar şase, uzun bomlu Samsung SE240LC, satın almamız Volvo ile tanışıklığımıza vesile oldu. Makineden o dönemde yeterli verimi alamamamız bizi Volvo ile yakınlaştırdı. Neticede 2002 yılında takas yaparak Ascendum’dan Volvo EC290 paletli ekskavatör satın aldık. Makineyi satınaldıktan sonra bizim en mutlu olduğumuz yanı satış sonrası hizmetlerdi. Sürekli olarak makinelerini kontrol ettiler. Bu da aradaki samimiyetin artmasını sağladı ve biz de yatırımlarımızda Ascendum’u tercih ettik” dedi. Satın aldıkları makineleri sahada yanyana deneyerek yakıt ve performanslarını gözlemlediklerini ifade eden Solak, Volvo’ların çalışma hızı ve kapasite anlamında ciddi derecede farklı olduğunu düşündüğünü söyledi. SDLG’den bir loder bir greyder Ascendum’dan Volvo haricinde son bir yıldır SDLG loder ve greyder satın aldıklarının bilgisini veren Solak, bu tercihlerinin ana nedeninin markanın arkasında Ascendum’un, makinenin altyapısında ise Volvo’nun olmasının etkili olduğunu belirtti. Ascendum ile geçmişten gelen ve gerek satış gerekse de satış sonrası anlamında sorunsuz bir geçmişe sahip olmalarının önemine dikkat çeken Solak, “SDLG’ninL958G loderi ve G9220 motor greyderini kullanıyoruz. Her iki makinede Volvo altyapısına sahip. Elektronik değil mekanik makineler. Yaklaşık bir yıla yakın süredir parkımızda bulunuyorlar ve hem yakıt hem de performans olarak memnunuz”dedi. L9220’yi Toroslar Belediyesi’ne kiralık olarak verdiklerini ve makinenin koy ve ilçe yollarının yapımı sırasında kullanıldığını belirten Solak, belediye görevlililerinin de greyderin performansından memnun kaldıklarını söyledi.