Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

2.8.2023

PENDİK İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ASCENDUM MAKİNA’YA ZİYARET

PENDİK İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ASCENDUM MAKİNA’YA ZİYARET

Pendik İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ascendum Makina’ya teknik bir gezi düzenledi. Gezi boyunca öğrenciler Ascendum Makina yöneticileri ve deneyimli teknisyenleri tarafından sektöre dair oldukça faydalı bilgiler edindi.

 

17 Mayıs tarihinde Pendik İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri Ascendum Makina’ya teknik bir gezi düzenledi. Yaklaşık 25 öğrencinin katıldığı teknik gezide, Ascendum Makina çalışma alanlarını anlattı, bünyesindeki makinaları tanıttı ve sektöre dair öğrencileri bilgilendirdi. Söz konusu ziyarette öğrenciler atölyeleri ziyaret etti, sektörün avantajlarına dair fikir sahibi oldu.

 

Öğrenciler yönetici ve deneyimli teknisyenlerle tanışma imkanı buldu

Ascendum Makina’nın Orhanlı merkez ofiste misafir ettiği öğrencilere sektör hakkında bilgi veren Ascendum Makina Pazarlama Müdürü Serhan Özkan, iş makinası sektöründe en önemli sıkıntının yetişmiş teknik eleman yetersizliği olduğunu vurgulayarak gezinin amacına dair şunları aktardı: “Bu geziyi düzenlememizdeki öncelikli amacımız, gençlerimizin bu sektöre olan ilgi ve alakasını artırarak, daha teknik liseden iş makinası sektörünü seçmesini sağlamak, geleceğin mühendisi, teknisyeni ve yöneticileri olmalarına vesile olmak diyebilirim.”

Öğrencilerin ziyaretleri süresince tüm Ascendum Makina departman yetkilileri sektöre dair ayrı ayrı bilgiler vererek kendi yaptıkları işler hakkında bilgi verdiler. Özkan, “Öğrenciler gezi boyunca teknisyenlerimizle ve farklı departman yöneticilerimizle tanışma imkanı bulup, onların ağzından kariyer hayatlarında yaşadıkları anıları ve zorlukları, bunların üstesinden nasıl gelebildiklerini, sektörün avantajlarını ve kendilerine değer katabilecek tecrübelerini dinleme fırsatı buldular” diye konuştu.

 

Sektörün gençlere ihtiyacı var

Teknik gezi kapsamında Ascendum Makina İnsan Kaynakları Müdürü Hazal Zafarentesabi ve Orhanlı Şube Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Esat Gül de öğrencilere sunum yaparak sektöre dair kritik bilgiler verdi. Teknik geziye dair görüşlerini aktaran Hazal Zafarentesabi, meslek liselerinin Türkiye’nin fazlasıyla ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü iş hayatına kazandırabilecek eğitim kurumlarının başında geldiğini ifade etti: “Teknolojinin gelişimiyle beraber ortaya çıkan yeni sektörler, değişen iş yapış şekilleri, hayattan beklentiler gençlerin meslek seçimlerini etkiliyor. Bizim içinde bulunduğumuz sektör de meslek liselerinin hayata kazandıracağı genç arkadaşlara ihtiyaç duyan ve destekleyen bir sektör. Bu sebeplerle iş makinası sektörünü geleceğimiz olan öğrencilere tanıtabilmek, iş makinası sektöründe çalışmayı tercih etmeleri halinde kendilerini nelerin beklediğiyle ilgili öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla uzun süredir her yıl öğrenci aldığımız Pendik İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini şirketimizde ağırladık.”

 

Öğrencilerin, kıdemli ve genç teknisyenlerle tanışma, onların kariyer yollarını, yolda karşılaştıkları zorlukları, işin avantajlarını, kazanımlarını birinci ağızdan dinleme fırsatı yakaladığına da değinen Zaferentesabi, “Öğrenciler, iş makinası sektörünü ve Ascendum’u tanımanın yanı sıra gerçek bir iş yerini ve bir atölye ortamını ilk defa görüp, yine ilk defa iş makinası özelinde kaynağından bilgi edindiler. Bu yarım günlük aktivitenin onları hem geleceğe ve iş hayatına yakınlaştırdığını hem de sektörümüzle ve belki de ilerde şirketimizle buluşturacağını umuyoruz” diye konuştu.

 

“Gençleri sektöre ve iş hayatına kazandırmanın önemiyle hareket ediyoruz”

Ascendum Makina özellikle stajyer olarak kariyer hayatına başlayacak kişiler için onların eğitimine önem veren, devamlı takip eden ve onlara farklı kariyer basamakları sunan bir firma. Öğrenciler de yaptıkları ziyarette, daha önce Ascendum Makina’da teknik lise stajyeri olarak kariyer hayatına başlayan ve şu an teknisyen veya formen olarak çalışan kişilerle tanışma ve onların tecrübelerini dinleme fırsatı buldular. Kendileri için oldukça faydalı geçen ziyaret sonunda Ascendum Makina’ya ilgilerinden dolayı teşekkür eden öğrenciler daha önce iş makinası sektörünü bu kadar yakından tanımadıklarını ve bu ziyaret sonrasında sektöre olan çalışma talebinin artacağını söylediler. Bu gibi gezilerin ise belli periyotlarla tekrarlanmasını rica ettiler.

 

Pendik İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi stajyer öğrencilerinin Ascendum Makina’ya yaptıkları ziyaretle geleceklerini planlamaya yönelik önemli fikirler edinmesi dikkatleri çekti. Ascendum Makina olarak özellikle gençleri sektöre ve iş hayatına kazandırma öneminin bilinciyle hareket ettiklerinin altını çizen Özkan, gençlere destek olmaya devam edeceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.