Teklif Al Bayi Bul
Tarihçe

TARİHÇE

Volvo Otomotiv Türk – Ascendum Türk Geçişi
 
Türkiye'deki ilk Volvo şirketi yüzde 100 yabancı sermaye ile 11 Ağustos 1994'te, Volvo otomobillerinin ithalat, satış ve satış sonrası faaliyetlerini yürütmek için, Volvo Otomobil Ticaret Ltd. Şti adı ile İstanbul'da kuruldu.
 
Bundan dört yıl sonra, 1 Temmuz 1998'de, Volvo Otomobil Ticaret Ltd. Şti üzerinden, Volvo İş Makinaları'nın Türkiye'deki ana distribütörü olan bir Türk firmasının varlıklarını, envanterlerini ve neredeyse tüm tecrübeli personelini bünyesine kattı.
 
1999 yılının hemen başında şirketin unvanı Volvo Otomotiv Türk Ltd. Şti. ("Volvo Türk Ltd.") olarak değiştirildi. Aynı yıl Volvo, Volvo Otomobil Grubu'nun tüm hisselerini Ford'a satmaya karar verdi ve satış işlemleri Türkiye'de 1 Temmuz 1999 itibariyle başarıyla sonuçlandırıldı.
 
18 Eylül 2000'de Volvo Türk Ltd., tarihi bir adım atarak, Volvo İş Makinaları Grubu, Volvo Kamyon Grubu ve diğer tüm operasyonlarını bir çatı altına toplamak için İstanbul Merter'deki Volvo Center'a taşındı.
Deniz motorları ve endüstriyel motorlar konusunda bir dünya devi olan Volvo Penta Grubu da, 2001 yılının ilk günlerinde Türkiye'deki bu birleşik Volvo Şirketi'ne katılarak, Volvo Türk Ltd'nin üçüncü İş Grubu oldu. Yine 2001'de Volvo İş Makinaları Grubu, Kanada'nın greyder alanında dünyaca ünlü Champion Graders firmasını satın aldı. Bu vesileyle, Volvo Türk Ltd. greyder kolunun da Türkiye'deki dağıtıcısı konumuna geldi. Bugün artık bu ünlü greyderler, Volvo markasıyla üretilmekte ve satılmaktadır.
 
Temmuz 2010'da, Volvo İş Makinaları Grubu, Volvo'nun en büyük özel bayilerinden biri olan Portekizli Ascendum Grupo'ya devredildi ve unvanı Ascendum Makina olarak değişti.